Už vícekrát jsem se setkala s dotazem, co lze využít ze zahrady jako jedlou ozdobu do salátu, hlavního chodu či na moučník, a proto jsem se rozhodla pro článek na toto téma.
Než se ale pustím do jakéhokoliv výčtu jedlých květů, upozorňuji, že pokud budu mluvit o květech, pak se jedná pouze o okvětní lístky. Tyčinky a pestíky je třeba před použitím odstranit.
Varovat vás musím i před použitím květů ze zahradnických center a květinářství. Takovéto květiny vypadají sice lákavě, ale nikdy nevíte, jakým chemickým ošetřením prošly, natož jaká hnojiva byla při jejich pěstování použita. Požití takovýchto květů by pak mohlo mít nepříznivý vliv na váš organismus.
Na konzumaci raději volte květy, které si sami vypěstujete ve vlastních truhlících a na vlastních záhonech. Pokud tu možnost nemáte, můžete za nimi vyrazit i do volné přírody. V tomto případě ale vždy vybírejte místa odlehlá od zástavby a silnic, čímž minimalizujete možnost „civilizačního“ znečištění rostlin. Při sběru ve volné přírodě sbírejte jen květy těch rostlin, o kterých si budete jistí, že je poznáte. Stejně jako u hub, i u květů existují i takové, které by vám mohly způsobit nepříjemné trávicí problémy. Dobrou variantou je i nákup jedlých květů na biofarmách či u EKO pěstitelů, případně využít již dnes dostupné možnosti objednání na internetu.
Jak na sběr květů?
Ať už budete sklízet luční květiny nebo ty, které si sami vypěstujete, měli byste dodržet několik ověřených pravidel, díky kterým vaše výzdoba pokrmů bude dokonalá a k použití vám vydrží i více dní. Jaká pravidla to tedy jsou?
- Květiny sklízejte vždy v dopoledních hodinách. Květy mají více síly než v odpoledních hodinách a vydrží vám pak déle čerstvé.
- Pro sběr vybírejte květiny plně rozvinuté. Starší i ty plně nerozvinuté mohou mít hořkou či trpkou chuť.
- Květy netrhejte, ale opatrně odstřihněte nůžkami, předejdete tak poškození, které na talíři oku příliš nelahodí.
- Květy po ustřihnutí ihned zabalte do vlhkého ubrousku, vložte do vzduchotěsné krabičky a uchovávejte v chladu, například v ledničce. Takto vám vydrží čerstvé i více než týden.
Při volbě květů je třeba myslet na to, do jakého pokrmu je chcete využít, a to vzhledem k jejich chuti, tak aby s vaším pokrmem ladily nejen svým vzhledem. Pokud se rozhodnete pro jakýkoliv jedlý květ, pak jej raději předem ochutnejte. Získáte tak představu o vhodnosti jeho použití a zároveň si ověříte to, zda nejste na daný květ alergičtí. V případě alergie na jakýkoliv pyl konzumaci květů raději ani nezkoušejte!
A jak je to tedy s použitím a chutěmi jedlé květeny?
Studená kuchyně
Pampeliška, maceška – mírně nahořklá chuť, skvělá ozdoba salátů, polévek i sladkých dezertů
Květ pažitky – nezapře svou mateřskou rostlinu, výborná volba pro pomazánky
Lichořeřišnice – mírná ředkvičková příchuť vynikne například v salátech či polévkách
Měsíček – chuť podobná šafránu, využití pro saláty, jogurty, těstoviny a mnohé další
Afrikán – nevýrazná chuť, využití spíše pro jeho barvu, například v pomazánkách nebo salátech
Brutnák – okurková příchuť, uplatnění najde především v salátech a slané kuchyni
Květ bezu – velmi aromatický, při střídmém použití působí jeho jemná kvítka na moučnících velmi dekorativně
Levandule, fialka – vhodné spíše pro sladké pokrmy, vzhledem k silnému aroma se držte pravidla že, je lépe méně než více
Okvětní plátky růže – vhodné do sladkých dezertů, čím intenzivnější barva růže, tím intenzivnější bude i jejich chuť
Květ begonie – chuť připomínající rebarboru, využít ji lze například při pečení moučníků
Teplá kuchyně
B ezové květy – celá květenství lze obalit například ve vajíčku s moukou a usmažit jako řízky. Varuji však, že tento pokrm je už při své přípravě velmi aromatický
Květy dýně a cukety – lze naplnit nádivkou dle vlastních preferencí a následně osmažit
Jedlé květeny je mnohem více, než si řada z nás myslí. Níže uvádím alepoň několik dalších zástupců, které možná mnozí z vás už nyní máte na zahradě nebo mezi svými pokojovými rostlinami.
Sedmikráska, chrpa, čekanka, květy jabloně, chryzantéma, orchidej, karafiát, ibišek, fuchsie, netykavka, šeřík, heřmánek, květy citrusových plodů.
I mnoho květů bylinek je vhodných ke konzumaci, ale pozor, ne všechny! Mezi ty jedlé patří například květ libečku, bazalky, oregana, saturejky, rozmarýnu, tymiánu a majoránky.
Květy lze použít i při výrobě ledových kostek do nápojů, do ochucených želé, jako součást těsta na palačinky, případně kandovat a na mnoho dalších způsobů.
Tedy vzhůru do experimentu snoubícího krásu s chutí. Věřím, že jakmile se jednou rozhodnete, budete hranice svého „krásného“ vaření posouvat jen dál. Překvapte tedy sebe i své návštěvy něčím originálním přinášejícím zcela nový zážitek.